• Sprzedaż i wsparcie

  (+48) 605-351-895

 • Godziny otwarcia

  Pon - Pt 8.00 - 16.00

 • Oferty i administracja

  (+48) 609-502-380

 • Sobota 8.00 - 14.00

  Niedziela zamknięte

Czereśnia

Prunus avium

Czy wiecie, że......czereśnia pochodzi ze starożytnej Persji...

C
zereśnie występują na obszarze rozciągającym się od Azji Mniejszej po Szwecję i Norwegię. Od momentu pojawienia się tego owocu wyhodowano wiele nowych odmian. Wszędzie tam, gdzie czereśnie występują modyfikuje się je do dnia dzisiejszego. Istnieje wiele odmian, jednak najcenniejsze są te, które owocują bardzo wcześnie lub bardzo późno. Z racji tego, że nie występuje wtedy w owocach szkodnik - larwa nasionnicy trześniówki.

Czereśnia Smak to nie wszystko!

Czereśnie to bogactwo witamin i minerałów. Zawierają około 80% wody, ale za to pozostała sucha masa, to bogactwo wielu cennych składników. Ich połowa to łatwo przyswajalne węglowodany, głównie cukry. Owoce są bogate w potas, idealne dla reumatyków, nerkowców czy sercowców. Ma wiele innych cennych składników; chlor, cynk, fosfor, jod, magnez, miedź, siarka, sod, wapń i żelazo. Jest ponadto bogata w witaminy C, A, PP, grupę B (B1,B2,B5,B6 i 12), która jest bardzo cenna dla dzieci. Mają właściwości odtruwające, działają upiększająco na skórę. Czereśni nie powinno się nigdy popijać wodą, bo można doprowadzić do problemów z żołądkiem. Owoce utrudniają trawienie dań mięsnych. Można je jeść między posiłkami, a nawet zamiast, gdyż są sycące i nietuczące.

Owoce z "mięsną wkładką" w postaci larw wystarczy na kilkanaście minut pozostawić w wodzie, a larwy opadną na dno i oczyszczony owoc jest gotowy do zjedzenia.

Czereśnia stosowana jest w dietach odchudzających. Nalewka jest znakomitym środkiem na problemy żołądkowe. Napary i herbatki z szypułek leczą drogi moczowe, kamicę nerkową i zajęte oskrzela. Drzewa czereśni są długowieczne, spotyka sie okazy w wieku nawet 100 lat! Oprócz larw nasionnicy trześniówki konkurentami do spożycia owoców dla człowieka są tu szpaki i wróble, które na dodatek wyjadają najśliczniejsze i najsłodsze czereśnie. Duża dawka pozytywnej energii, jaką daje ten letni owoc sprawia, że po okresie zajadania się truskawkami, przychodzi równie piękny czas na czereśnie. Apetycznie wyglądają, cudownie pachną, rewelacyjnie smakują i są bardzo orzeźwiające.