• Sprzedaż i wsparcie

  (+48) 605-351-895

 • Godziny otwarcia

  Pon - Pt 8.00 - 16.00

 • Oferty i administracja

  (+48) 609-502-380

 • Sobota 8.00 - 14.00

  Niedziela zamknięte

Szczypiorek

Allium schoenoprasum

B ylina tworząca zbite, wyprostowane kepy, wysokości 20-25cm. Jest to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach, jako roslina przyprawowa o wysokich walorach zdrowotnych i smakowych.

Szczypiorek ma niewielkie wymagania klimatyczne, jest wytrzymały na mróz, nie trzeba go okrywać na zimę. Najlepsze plony uzyskuje się z roślin rosnących w pełnym słońcu, na glebach próchnicznych i dostatecznie wilgotnych.

Zbiór polega na ścięciu liści nożem przy powierzchni gleby, ale niezbyt nisko, by nie uszkodzić wierzchołka wzrostu. Do celów kulinarnych wykorzystuje się część nadziemną, czyli ciemno-zielone liście, bez pędów kwiatostanowych. Szczypiorku używamy tylko w stanie surowym, drobno posiekanego.Służy do ozdoby potraw z jaj, twarogów, sosów. Szczypiorek najwygodniej rozmnażać przez podział kępek. Uprawia się go w ogrodzie, ale równie dobrze mozna hodować go w skrzyniach balkonowych lub w doniczkach na parapecie okiennym. Zimą szczypiorek może stanowić doskonałe źródło soli mineralnych, witaminy C i B2.

Stąd już jesienią można przygotować go do pędzenia.,

W tym celu po przymrozkach wykopujemy z ogrodu kępki i sadzimy je do donic.

Na przedwiośniu przenosimy pojemniki do ciepłego pomieszczenia. W temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza rośliny szybko rozpoczną wegetację i wypuszczą zielone pędy. Dostateczna ilość światła i systematyczne podlewanie zapewnią zbiór "zieleniny" juz po około trzech tygodniach.

Szczypiorek